Posted on Napsat komentář

Šumivé bomby do toalety

Doba přípravy: 15 minut

Čištění toalety nebývá oblíbenou činností v žádné domácnosti. Vyrobte si šumivé tablety do toalety a udržet dokonale čistou toaletu pro vás bude hračka! Šumivky neobsahují nebezpečnou chemii, jsou hotové raz dva a dokonale provoní vaši toaletu.

Co budete potřebovat?

  • 200 gramů jedlé sody
  • 80 gramů kyseliny citrónové
  • 40 kapek esenciálního oleje (citronela, máta, eukalyptus, citrón…)
  • Mísa
  • Rozprašovač
  • Silikonová tvořítka, příp. tvořítka na led

Jaký je postup?

  1. Do mísy nasypte jedlou sodu a kyselinu citrónovou. Směs pečlivě promíchejte lžící.
  2. Do rozprašovače nakapejte esenciální olej a přidejte trošku vody.
  3. Promíchávejte směs a postupně ji postřikujte směsí z rozprašovače, dokud nedostane celá směs strukturu mokrého písku. Směs je připravená k plnění do formiček ve chvíli, kdy nám po stisknutí v dlaních drží směs pohromadě.
  4. Směs natlačte do formiček. Formu můžete vyložit potravinářskou fólií, pro následné snazší vyjmutí šumivek.
  5. Šumivky nechte ve formě proschnout přes noc.
  6. Šumivky jsou hotové :-). Teď už zbývá jen tablety vyklopit a uložit do uzavíratelné sklenice.

Jak šumivky používat?

Záchodovou bombu jednoduše vhoďte do toalety. Při kontaktu s vodou začne kyselina citrónová se sodou reagovat a začne bohatě pěnit. Výsledkem je provoněná a čistá toaleta bez bakterií.

Tip: Pro umocnění čistící síly polijte toaletu octem před vhozením šumivky. Ocet podoří šumivý efekt a vy se můžete těšit z dokonale čisté toalety.

Také jste už nahradily předražené chemické čističe za „bomby do toalety“? Podělte se s námi o zkušenosti a poraďte ostatním, jaká esenciální oleje jsou při výrobě šumivek vaše nej. 

Posted on Napsat komentář

Indické vízum krok za krokem

Pro vstup do Indie je vízum nezbytnost. Výhodou je, že vízum snadno vyřídíte online. Pro ty z vás, kteří vyplňují vízum poprvé nebo si nejsou jistí svoji angličtinou, jsem přichystala podrobný návod, jak vízum vypInit. I když je vyřízení poměrně rychlé, pro váš klid doporučuji podat žádost alespoň dva týdny před odletem.

Co si pro vyřízení víza předem připravit?

  • Scan platného pasu ve formátu pdf – Nezapomeňte, že platnost pasu nesmí končit dříve, než než 6 měsíců po příletu do Indie. V pasu musíte mít alespoň 2 po sobě jdoucí stránky  volné.
  • Pasová fotografie ve formátu jpeg – Fotografie musí být ve velikosti v rozmezí  10Kb až 1Mb s minimálním rozlišením 350×350 pixelů.
  • Platební karta – Vízum je po vyplnění potřeba zaplatit kartou, cena za vízum je 80 dolarů.

Tip:

Pokud nemáte k dispozici scaner, stačí pas vyfotit. Pomocí online nástroje lze obrázek ve formátu jpg převést na jpeg. Úpravu formátu můžete provést například na www.convert-jpg-to-pdf.net

Velikost pasové fotografie můžete jednoduše upravit na www.resizeimage.net

Podrobný návod pro vyplnění víza

1.  Na tomto odkazu najdete aplikaci pro vyřízení  a vyplnění víza. Rozklikněte políčko e-Visa Applikation.

 

 

 

 

 

 

2. Vyplňte všechny vyznačené údaje

3. Vyplňte všechny vyznačené údaje

 4. Vyplňte všechny vyznačené údaje

5. Vyplňte všechny  vyznačené údaje

Pozn.: Pokud nemáte žádnou osobu v Indii, která Vás pozvala, údaj si vymyslete. Jméno, adresu a číslo opište například z hotelu, kde budete ubytovaní.

6. Vyplňte všechny vyznačené údaje

7. Nahrajte pasovou fotku ve formátu jpeg

8. Nahrajte pdf vašeho pasu (pouze část s osobními údaji)

9. Zkontrolujte správnost všech údajů

10. Pokud vše souhlasí, přejděte k platbě víza

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vytiskněte své vízum 

Obvykle bývá žádost o vízum vyřízená během 1-3 pracovních dní. Vyrozumění obdržíte na uvedenou emailovou adresu. Pokud bylo vaše vízum schválené, stačí už jen stáhnout a vytisknout. 

Email obsahuje tyto důležité údaje:

1. Otevřete odkaz z vašeho emailu a rozklikněte políčko Visa Status.

2. Doplňte údaje, které jste obdželi emailem

 

 

 

 

 

 

 

3. Vytiskněte vízum a užijte si vaši cestu!

 

 

Pevně věřím, že pro vás bude vyplnění víza hračka. Pokud vám ale stále není cokoliv jasné, nebojte se mi napsat do komentářů pod článek nebo na email :-).

lucie@emandala.cz

Posted on Napsat komentář

Vše o kokedamách

Kokedama je japonský název pro rostlinu pěstovanou v kulatém balu zeminy obaleném mechem. Kokadamy se s oblibou pěstují zavěšené, ale je možné umístit je i na misku. Na první pohled vás zaujme jejich neotřelý, designový, ale přesto naprosto přírodní vzhled. Kokedamy se vyvinuly z bonsají, ale narozdíl od bonsají, nesahá historie jejich pěstování tak daleko.  

Jak se správně o kokedamu starat?

Nenechte se mýlit, tyto krásky nejsou nijak náročné na pěstování a péči hravě zvládne i úplný začátečník. Pěstování těchto rostlinek je podobné jako u rostlin v květináči. Narozdíl od „běžných pokojovek“ se však zalévají namočením celého mechového balu do misky s odstátou vodou, kde se nechají nasáknout. Četnost zálivky záleží na jednotlivé rostlině, na ročním období a na prostředí, kde ji pěstujete. Až se se svoji kokedamou ,„sžijete“, jednoduše ji potěžkáte a pokud bude bal příliš lehký, je čas na zálivku. Růst není příliš rychlý a není potřeba často přihnojovat. Přihnojit stačí jednou za rok přidáním tekutého hnojiva do zálivky.

Kde koupit kokedamu a je možné ji poslat poštou?

Všechny kokedamy, které máme skladem, najdete na našem eshopu. Objednat můžete  přes náš web, napsat email nebo nás kontaktovat telefonicky. Vaši objednávku se snažíme vždy vyřídit co nejdříve.  Vyřízení a dodání kokedamy trvá ca 1-3 dny.

Vaši kokedamu uložíme do pečlivě vystlané krabičky a vyšleme na cestu do nového domova.  Postaráme se, aby kokedama měla během cesty veškerý komfort. Pokud jsou velké mrazy a hrozilo by poškození kokedamy, upozorníme Vás a dohodneme nejbližší možný termín zaslání.

Jak dlouho kokedama vydrží?

Podobně jako bonsaj můžete kokedamu pěstovat po dlouhá léta. Tím, že mají kořeny omezený prostor, roste samotná rostlina velice pomalu a dožívá se vysokého věku. Rychlý růst může být známkou špatných světelných podmínek, kdy se rostlina táhne za světlem nebo příliš častého hnojení. Hnojení postačí jedenkrát ročně, nejlépe na jaře či v létě.

Rostliny, které pro Vás na kokedamy vybíráme, samy pěstujeme. Můžeme ručit za to, že jsou zvyklé na české podmínky a jsou v dobré kondici. Vybíráme rostliny, které jsou jednoduché na pěstování. Pokud si pořizujete kokedamu poprvé, nemusíte se pěstování bát. Kokedamy, které u nás koupíte jsou nenáročné na péči a jsou vhodné i pro úplné začátečníky.

Je kokedama bezpečná pro domácí mazlíčky?

U všech našich kokedam najdete označení, zda je rostlina bezpečná pro domácí mazlíčky. Pokud by nebyla, budete předem upozorněni. V současné době jsou všechny kokedamy, které nabízíme pro vaše mazlíky bezpečné. Vybíráme zejména rostliny léčivé, čistící vzduch, s pozititivní energií.

Jak a kam kokedamu umístit?

Kokedama se nejčastěji pěstuje zavěšená. Pokud nejde o opravdu velkou kokedamu např. s nějakým stromem, není příliš těžká a lze jí zavěsit kamkoli, kde Vám to možnosti dovolí. Naše kokedamy pěstujeme zavěšené na bidýlku v okně na východní stranu a jsou tam spokojené všechny. Vaší kokedamě se bude dařit i zavěšené na lustr či jiné světlo. S oblibou se kokedamy věší na garnyže.

Kokedamu lze take pěstovat na malé misce, talířku či drátěném stojánku. U pěstování, kdy se dotýká kokedama povrchu musíme však upozornit, že bujnější rostliny mohou pustit kořeny i mimo mechovou kuličku a změní se tak výrazně vzhled. U zavěšených kokedam k prorůstání kořenů nedochází.

 

Pokud některý z vašich dotazů o kokedamách zůstal stále nezodopvězený, neváhejte a obraťte se na nás 🙂

lucie@emandala.cz

 

 

Posted on Napsat komentář

5 věcí, na které myslet před cestou po Indii

Datum odletu se blíží a nervozita stoupá! S balením kufrů si příliš hlavu nelámejte. Při balení zavazadla do Indie doporučuji řídit se pravidlem „čím míň, tím líp“. Vše potřebné pořídíte na místě za zlomek ceny. Je ale pár věcí, na které byste před svou cestou zapomenout určitě neměli!

1) Máte platný pas?

V první řadě zkontrolujte platnost svého pasu. Ta by neměla končit dříve, než než 6 měsíců po příletu do Indie. Nezapomeňte také na to, že v pasu musíte mít alespoň 2 po sobě jdoucí stránky  volné.

Pokud zjistíte, že platnost vašeho pasu vypršela, máte dvě možnosti. Máte-li ještě alespoň měsíc do odletu, za 30 dní vám magistrát vydá ve standardní lhůtě pas nový. Pokud jste už tuto lhůtu propásli, využijte službu expresního vydání, kde svůj pas dostanete během 24 hodin.

2) Objednejte se včas na očkování

Nechat se očkovat není do Indie povinné. Pokud ale neplánujete trávit dovolenou v pětihvězdičkovém nóbl rezortu, rozhodně byste alespoň základní očkování zvážit měli. Víte, kdy jste byli naposledy přeočkováni proti tetanu? Pokud uplynulo od posledního očkování více než 15 let nechte se u vašeho obvodního lékaře přeočkovat.

V očkovacím centru se v dostatečném předstihu objednejte, na očkování proti břišnímu tyfu a virové hepatitidě typu A. Očkování je vhodné podstoupit alespoň 2 týdny před odletem a proto se na očkování objednejte včas. Nechte si vystavit doklad o vakcinaci a zajděte s ním na pojišťovnu. Většina pojišťoven poskytuje na očkování příspěvek a byla by škoda o něj přijít. V některých oblastech Indie se vyskytuje zvláště v období dešťů malárie. Pokud se chystáte do takto postižené oblasti hlavně v období dešťů, zvažte použití antimalarik. Na cestu si ale určitě přibalte repelent s aktivní složkou DEETCestovatelé, kteří plánují trávit čas v divoké přírodě by neměli zapomenout na očkování proti vzteklině. 

3) Vízum do Indie je pro všechny povinné

Turistické vízum na 60 dní vyřídíte online v aplikaci https://indianvisaonline.gov.in/evisa/tvoa.html. Žádost o vízum je poměrně obsáhlá. Vyplňovat budete informace o svých rodičích, lokalitách, které jste v posledních letech navštívili a jaké jsou vaše plány v Indii. Překvapit vás může kolonka pro udání kontaktní osoby v Indii. Pokud nikoho v Indii neznáte, improvizujte. Uveďte třeba adresu a kontaktní osobu hotelu, do kterého se chystáte. Pozor, celá žádost se vyplňuje v angličtině! Proto pokud si nejste svojí angličtinou jistí, požádejte někoho o pomoc. Do žádosti budete uploadovat pasovou fotku v jpg/jpeg formátu  v rozměrech 350 x 350 pixelů, kopie letenek v obou směrech a kopii pasu.

Rozhodnutí o udělení víza dostanete emailem do 72 hodin od podání a cena je 50 USD. Všechny informace o vízu a podání žádosti najdete na stránkách ministerstva zahraničních věcí https://www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/asie/indie/cestovani/visa.html

4) Pojištění vyřídíte z pohodlí domova

Nezapomeňte před cestou uzavřít cestovní pojištění!  Pojistit se můžete jednoduše online. Výhodou je mimo úspory času také to, že můžete jednoduše srovnat nabídky různých pojišťoven. Jedním z portálů, kde můžete nabídky pojišťoven porovnat a pojištění rovnou sjednat je například https://www.top-pojisteni.cz.

5) Čím budete platit?

V Indii budete platit indickou rupií. Pro lepší představu, aktuální kurz je 1 CZK=3,2 RS. Před odjezdem doporučuji směnit jen pár dolarů pro jistotu. Osobně se mi osvědčilo vybírat peníze až na místě z bankomatu. Nenosíte tak celý obnos na vaši cestu u sebe, vyhnete se nepříjemnostem se směňováním a v průběhu cesty vyberete přesně tolik, kolik potřebujete. Z bankomatu si rupie můžete vybrat hned na letišti. Směňovat na letišti nebývá příliš výhodné. Pokud se i přesto rozhodnete dolary na letišti směnit, vyměňte jen menší obnos, který budete potřebovat na cestu z letiště.

Bankomaty najdete téměř všude, ovšem dost často se v Indii stává, že v nich dojdou peníze. Částka pro výběr je omezená a vybrat můžete naráz maximálně 10 000 rupií. Dávejte také pozor na to, že vybíráte z bankomatu bez poplatků. Na poplatek za výběr navíc vás bankomat upozorní ještě před výběrem.

Vše zařízeno? Hurá! Teď už jen v klidu pobalte to nejnutnější do své krosny a vyražte vstříc vašemu indickému dobrodružství!

Šťastnou cestu!

lucie@emandala.cz

 

 

 

 

Posted on Napsat komentář

Objevte kouzlo diamantového vyšívání

Po náročném dni v práci netoužíte po ničem jiném než se zachumlat do peřin nebo jenom „vypnout“ a bezduše sledovat televizi. Jste unavení a nemáte na nic chuť. Zkuste dnes něco nového, probuďte v sobě svoji kreativitu a propadněte kouzlu diamantového vyšívání. Vytvořte si doma své malé kamínkové království a nechte se unášet dál do své pohádky.

Co je to diamantové vyšívání a pro koho je určené?

Diamantové vyšívání bude bavit děti i dospělé. Je zkrátka pro ty, co rádi tvoří a potřebují vyčistit hlavu. Budete skládat obrázky podle barevné mapy postupným vkládáním kamínků do vyznačených políček. Tvoření obrázku je neuvěřitelně zábavné, zlepšuje jemnou motoriku a soustředění. Na konci se pak můžete těšit z originálního, ručně vyrobeného obrázku. Výsledek svého tvoření zarámujte a vytvořte vlastní nepřehlédnutelné umělecké dílko.

Vytvořte si vlastní obraz a hotové dílko zarámujte

Začněte hned

Kouzlo diamantového vyšívání spočívá v tom, že nepotřebujete žádné speciální vybavení, znalosti, či jiné kreativní zkušenosti. K sestavení obrázku Vám postačí trpělivost, pečlivost a chuť tvořit. Kamínky, pinzetku a barevné plátno najdete v sadě, která je dodávaná vždy kompletně. Vyberte si u nás svůj obrázek. 

Jaký je postup?

Jedním z nejdůležitějších bodů je příprava. Nachytejte si prostředí, ve které se budete cítit příjemně a vytvořte tu správnou atmosféru. Pokoj nechte rozeznít oblíbenou hudbou, zapalte vonnou svíčku a do konvičky uvařte bylinkový čaj. Teď je ten správný čas.

1/ Rozložte plátno a odstraňte ochranou folii

2/ Přichystejte si vaničku na kamínky a pinzetu, kterou namočte do kostky lepidla (tento proces opakujte během celého lepení dle potřeby)

3/ Do vaničky nasypte kamínky označené číslem, tyto kamínky umisťujte na plátno s příslušným číselným označením

4/ Poté co máte kamínky jednoho čísla umístěné, můžete aplikovat diamanty v další barvě a postup opakovat, dokud nebude obrázek kompletně pokrytý kamínky

Sady pro diamantové vyšívání najdete v našem eshopu.

Už jste diamantové vyšívání vyzkoušeli? Podělte se námi o svá dílka v diskuzi pod článkem a inspirujte k tvorbě další, kteří ještě s tvorbou otálejí.

Posted on Napsat komentář

Rishikesh – tak trochu „Jiná“ Indie

Pokud jste propadli józe a orientálnímu stylu, určitě jste pomysleli na to, jaké by to bylo navštívit samotnou kolébku tohoto směru, Indii. Možná jste zatím nenašli dost odhodlání, potřebných informací, či nenašetřili dost peněz. V následujících řádcích vám přiblížím, jaké to je, takovou cestu podniknout, co vás cestou potká a hlavně vás ujistit, že není potřeba se ničeho bát.

Jedete do Indie poprvé?

Návštěva Indie může být pro mnohé kulturním šokem. Rishikesh je ideálním místem, pokud jedete do Indie poprvé. Pokud plánujete delší cestu po Indii, je vhodné začít právě tady a „ aklimatizovat“ se na indické podmínky. Ideálním obdobím pro návštěvu oblasti je konec září až prosinec. Ve zbylých měsících tuto oblast sužují vedra a monzunové deště.

Sošky bůžků a náboženské motivy jsou na každém kroku

Jak se dostat do Rishikeshe?

Svou cestu většina cestovatelů započíná v Dillí. Odtud jezdí do Rishikeshe mnoho autobusů a spousta cestovních kanceláří Vám tuto jízdu ráda zprostředkuje. Samozřejmě je taková cesta o mnoho dražší. Je možné si autobus zarezervovat na vlastní pěst přes internet a zaplatit online.

Pokud jste dobrodružnější povahy, rozhodně vyzkoušejte jízdu vlakem! Jízdenku si rezervujete přímo na hlavním vlakovém nádraží ve speciální kanceláři pro turisty. Na výběr je z mnoha tříd. Využít můžete nejvyšší třídu s klimatizací a občerstvením (mimochodem o mnoho komfortnější než naše ČD) nebo nižší třídu Sleeper s malými větráčky na stropech a sklápějícími postelemi. Vlaková doprava je v celé Indii velice levná. Malou komplikací může být pro někoho to, že vlak z Dillí nejede do Rishikeshe přímo a je nutný přestup na autobus v městě Haridwar.

Vlakové nádraží v Dillí

Haridwar – na autobusovém nádraží vládne absolutní chaos

Jaká je Rishikesh?

Když pomineme všude se povalující lejna krav, která jsou v celé Indii povážovány za svaté, je Rishikesh na indické poměry poměrně čistým místem. V ulicích potkáte mnoho turistů, dovádějících opic a bloumajících krav. Na zemi vysedávají místní babové, zarostlí dědoušci s dredy, oblečení v oranžových hábitech, kteří žebrají, předávají moudra (i když nerozumíte ani slovo, chápavě přikyvujte) či prodávají něja cetky. Z přilehlých chrámečků se linou písně manter a cinkot nástrojů, které nevybíravě ruší klaksony všudypřítomných skútrů bezohledně kličkujících úzkými uličkami. Vše je nasáklé vůní vonných tyčinek a koriandru.

Celé město dělí napůl řeka Ganga, která nedaleko pramení a proto je ještě čistá, což je nedocenitelné v horkých dnech, kdy je možné se v ní osvěžit. Kolem řeky se také odehrává veškeré dění. Konají se zde večerní ceremonie, schází se tu turisté, kteří tančí, hrají na hudební nástroje a zpívají. V celém městě vládne přátelská hippies atmosféra..

Ulice v Rishikeshi

V podvečer se turisté pravidelně schází na břehu řeky Gangy

Kde se ubytovat?

Ubytování je možné zajistit bez problémů přes rezervační systém www.booking.com. Rozhodně se ale nemusíte bát, že neseženete ubytování přímo na místě. To má své výhody – vyberete si lokalitu, která Vám nejlépe vyhovuje, blízko Vašeho kurzu či poblíž oblíbené kavárny.

Jednou z možností je ubytování v hostelu. Pronajmout si můžete soukromý pokoj nebo sdílet pokoj s dalšími hosty. Hostely pořádají nejrůznější animační programy, kurzy a výlety. Poznáte zde spoustu zajímavých lidí, se kterými si popovídáte a vyměníte zkušenosti. Dozvíte se, kde jsou nejlepší masáže, kam zajít na zajímavý kurz či lekce jógy.

Pokud toužíte po autentičtějším zážitku, ubytujte se v ašrámu. Ubytování je zde skromné. V ašrámech vládne klidná a příjemná atmosféra. Cena za ubytování je velmi nízká a v ceně je často zahrnuto nejen ubytování, ale i jídlo, meditace či lekce jógy.

Tip! : Ať už se rozhodnete pro jakékoliv ubytování, nezapomeňte při svém odchodu zavírat okna. Svou návštěvou vás totiž může poctít drzá opice, která nejen že sežere, na co přijde, ale vše také prošacuje (nás opice navštívila hned první den, pečlivě rozcupovala všechna praktická balení drogerie, šamponů a vlhčených kapesníčků a jako pozdrav nechala uprostřed pokoje slupku od banánu 🙁 ).

Uvnitř ašrámu na břehu řeky Gangy

Co stojí za to vyzkoušet a zažít?

Vyzkoušet můžete nespočet kurzů od malování mandal, tanec, vaření, vytváření lapačů snů, přes všechny možné masáže,meditace a samozřejmě jógu. Podnikněte výlet k okouzlujícím vodopádům, vykoupejte se na písečných plážích řeky Gangy s průzračnou a osvěžující vodou. Oblíbenou aktivitou je též rafting po řece Ganze.

V šedesátých letech navštívili Rishikesh Beatles. Za poměrně vysoké vstupné (na místní poměry) je možné navštívit ašrám, kde se věnovali členové Beatles józe. Tento ašrám už je dávno zchátralý, zarostlý a některé budovy zdobí tématický laděné graffiti. Určitě ale svou atmosféru má a po vyšplhání na některou ze střech si můžete vychutnat krásný výhled na okolí.

V Rishikeshi je mnoho krásných kaváren, které si určitě zamilujete. Nesmíte vynechat ochutnáku jogurtového koktejlu Lassi a ochutnat slaďoučké mango a další exotické ovoce z pouličních stánků!

V Rishikeshi si určitě každý najde to své. Potkáte zde spoustu nových přátel, zažijete nezapomenutelné zážitky. Této cesty rozhodně nebudete litovat a budete na ni dlouho vzpomínat. A kdo ví, třeba se sem brzy zase vrátíte.

V zchátralém „Betles“ ašrámu

Vodopády poblíž Rishikeshe

S krotkými a drzými opičkami se v ulicích potkáte běžně

Většina písečných pláží je úplně prázdná, stačí si jen vybrat

Pokud vás zajímají podrobnosti nebo máte další dotazy, ráda vám je zodpovím na emailu.

lucie@emandala.cz