Posted on Napsat komentář

Vše o kokedamách

Kokedama je japonský název pro rostlinu pěstovanou v kulatém balu zeminy obaleném mechem. Kokadamy se s oblibou pěstují zavěšené, ale je možné umístit je i na misku. Na první pohled vás zaujme jejich neotřelý, designový, ale přesto naprosto přírodní vzhled. Kokedamy se vyvinuly z bonsají, ale narozdíl od bonsají, nesahá historie jejich pěstování tak daleko.  

Jak se správně o kokedamu starat?

Nenechte se mýlit, tyto krásky nejsou nijak náročné na pěstování a péči hravě zvládne i úplný začátečník. Pěstování těchto rostlinek je podobné jako u rostlin v květináči. Narozdíl od „běžných pokojovek“ se však zalévají namočením celého mechového balu do misky s odstátou vodou, kde se nechají nasáknout. Četnost zálivky záleží na jednotlivé rostlině, na ročním období a na prostředí, kde ji pěstujete. Až se se svoji kokedamou ,„sžijete“, jednoduše ji potěžkáte a pokud bude bal příliš lehký, je čas na zálivku. Růst není příliš rychlý a není potřeba často přihnojovat. Přihnojit stačí jednou za rok přidáním tekutého hnojiva do zálivky.

Kde koupit kokedamu a je možné ji poslat poštou?

Všechny kokedamy, které máme skladem, najdete na našem eshopu. Objednat můžete  přes náš web, napsat email nebo nás kontaktovat telefonicky. Vaši objednávku se snažíme vždy vyřídit co nejdříve.  Vyřízení a dodání kokedamy trvá ca 1-3 dny.

Vaši kokedamu uložíme do pečlivě vystlané krabičky a vyšleme na cestu do nového domova.  Postaráme se, aby kokedama měla během cesty veškerý komfort. Pokud jsou velké mrazy a hrozilo by poškození kokedamy, upozorníme Vás a dohodneme nejbližší možný termín zaslání.

Jak dlouho kokedama vydrží?

Podobně jako bonsaj můžete kokedamu pěstovat po dlouhá léta. Tím, že mají kořeny omezený prostor, roste samotná rostlina velice pomalu a dožívá se vysokého věku. Rychlý růst může být známkou špatných světelných podmínek, kdy se rostlina táhne za světlem nebo příliš častého hnojení. Hnojení postačí jedenkrát ročně, nejlépe na jaře či v létě.

Rostliny, které pro Vás na kokedamy vybíráme, samy pěstujeme. Můžeme ručit za to, že jsou zvyklé na české podmínky a jsou v dobré kondici. Vybíráme rostliny, které jsou jednoduché na pěstování. Pokud si pořizujete kokedamu poprvé, nemusíte se pěstování bát. Kokedamy, které u nás koupíte jsou nenáročné na péči a jsou vhodné i pro úplné začátečníky.

Je kokedama bezpečná pro domácí mazlíčky?

U všech našich kokedam najdete označení, zda je rostlina bezpečná pro domácí mazlíčky. Pokud by nebyla, budete předem upozorněni. V současné době jsou všechny kokedamy, které nabízíme pro vaše mazlíky bezpečné. Vybíráme zejména rostliny léčivé, čistící vzduch, s pozititivní energií.

Jak a kam kokedamu umístit?

Kokedama se nejčastěji pěstuje zavěšená. Pokud nejde o opravdu velkou kokedamu např. s nějakým stromem, není příliš těžká a lze jí zavěsit kamkoli, kde Vám to možnosti dovolí. Naše kokedamy pěstujeme zavěšené na bidýlku v okně na východní stranu a jsou tam spokojené všechny. Vaší kokedamě se bude dařit i zavěšené na lustr či jiné světlo. S oblibou se kokedamy věší na garnyže.

Kokedamu lze take pěstovat na malé misce, talířku či drátěném stojánku. U pěstování, kdy se dotýká kokedama povrchu musíme však upozornit, že bujnější rostliny mohou pustit kořeny i mimo mechovou kuličku a změní se tak výrazně vzhled. U zavěšených kokedam k prorůstání kořenů nedochází.

 

Pokud některý z vašich dotazů o kokedamách zůstal stále nezodopvězený, neváhejte a obraťte se na nás 🙂

lucie@emandala.cz

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *