Posted on Napsat komentář

5 věcí, na které myslet před cestou po Indii

Datum odletu se blíží a nervozita stoupá! S balením kufrů si příliš hlavu nelámejte. Při balení zavazadla do Indie doporučuji řídit se pravidlem „čím míň, tím líp“. Vše potřebné pořídíte na místě za zlomek ceny. Je ale pár věcí, na které byste před svou cestou zapomenout určitě neměli!

1) Máte platný pas?

V první řadě zkontrolujte platnost svého pasu. Ta by neměla končit dříve, než než 6 měsíců po příletu do Indie. Nezapomeňte také na to, že v pasu musíte mít alespoň 2 po sobě jdoucí stránky  volné.

Pokud zjistíte, že platnost vašeho pasu vypršela, máte dvě možnosti. Máte-li ještě alespoň měsíc do odletu, za 30 dní vám magistrát vydá ve standardní lhůtě pas nový. Pokud jste už tuto lhůtu propásli, využijte službu expresního vydání, kde svůj pas dostanete během 24 hodin.

2) Objednejte se včas na očkování

Nechat se očkovat není do Indie povinné. Pokud ale neplánujete trávit dovolenou v pětihvězdičkovém nóbl rezortu, rozhodně byste alespoň základní očkování zvážit měli. Víte, kdy jste byli naposledy přeočkováni proti tetanu? Pokud uplynulo od posledního očkování více než 15 let nechte se u vašeho obvodního lékaře přeočkovat.

V očkovacím centru se v dostatečném předstihu objednejte, na očkování proti břišnímu tyfu a virové hepatitidě typu A. Očkování je vhodné podstoupit alespoň 2 týdny před odletem a proto se na očkování objednejte včas. Nechte si vystavit doklad o vakcinaci a zajděte s ním na pojišťovnu. Většina pojišťoven poskytuje na očkování příspěvek a byla by škoda o něj přijít. V některých oblastech Indie se vyskytuje zvláště v období dešťů malárie. Pokud se chystáte do takto postižené oblasti hlavně v období dešťů, zvažte použití antimalarik. Na cestu si ale určitě přibalte repelent s aktivní složkou DEETCestovatelé, kteří plánují trávit čas v divoké přírodě by neměli zapomenout na očkování proti vzteklině. 

3) Vízum do Indie je pro všechny povinné

Turistické vízum na 60 dní vyřídíte online v aplikaci https://indianvisaonline.gov.in/evisa/tvoa.html. Žádost o vízum je poměrně obsáhlá. Vyplňovat budete informace o svých rodičích, lokalitách, které jste v posledních letech navštívili a jaké jsou vaše plány v Indii. Překvapit vás může kolonka pro udání kontaktní osoby v Indii. Pokud nikoho v Indii neznáte, improvizujte. Uveďte třeba adresu a kontaktní osobu hotelu, do kterého se chystáte. Pozor, celá žádost se vyplňuje v angličtině! Proto pokud si nejste svojí angličtinou jistí, požádejte někoho o pomoc. Do žádosti budete uploadovat pasovou fotku v jpg/jpeg formátu  v rozměrech 350 x 350 pixelů, kopie letenek v obou směrech a kopii pasu.

Rozhodnutí o udělení víza dostanete emailem do 72 hodin od podání a cena je 50 USD. Všechny informace o vízu a podání žádosti najdete na stránkách ministerstva zahraničních věcí https://www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/asie/indie/cestovani/visa.html

4) Pojištění vyřídíte z pohodlí domova

Nezapomeňte před cestou uzavřít cestovní pojištění!  Pojistit se můžete jednoduše online. Výhodou je mimo úspory času také to, že můžete jednoduše srovnat nabídky různých pojišťoven. Jedním z portálů, kde můžete nabídky pojišťoven porovnat a pojištění rovnou sjednat je například https://www.top-pojisteni.cz.

5) Čím budete platit?

V Indii budete platit indickou rupií. Pro lepší představu, aktuální kurz je 1 CZK=3,2 RS. Před odjezdem doporučuji směnit jen pár dolarů pro jistotu. Osobně se mi osvědčilo vybírat peníze až na místě z bankomatu. Nenosíte tak celý obnos na vaši cestu u sebe, vyhnete se nepříjemnostem se směňováním a v průběhu cesty vyberete přesně tolik, kolik potřebujete. Z bankomatu si rupie můžete vybrat hned na letišti. Směňovat na letišti nebývá příliš výhodné. Pokud se i přesto rozhodnete dolary na letišti směnit, vyměňte jen menší obnos, který budete potřebovat na cestu z letiště.

Bankomaty najdete téměř všude, ovšem dost často se v Indii stává, že v nich dojdou peníze. Částka pro výběr je omezená a vybrat můžete naráz maximálně 10 000 rupií. Dávejte také pozor na to, že vybíráte z bankomatu bez poplatků. Na poplatek za výběr navíc vás bankomat upozorní ještě před výběrem.

Vše zařízeno? Hurá! Teď už jen v klidu pobalte to nejnutnější do své krosny a vyražte vstříc vašemu indickému dobrodružství!

Šťastnou cestu!

lucie@emandala.cz

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *