Posted on Napsat komentář

Rishikesh – tak trochu „Jiná“ Indie

Pokud jste propadli józe a orientálnímu stylu, určitě jste pomysleli na to, jaké by to bylo navštívit samotnou kolébku tohoto směru, Indii. Možná jste zatím nenašli dost odhodlání, potřebných informací, či nenašetřili dost peněz. V následujících řádcích vám přiblížím, jaké to je, takovou cestu podniknout, co vás cestou potká a hlavně vás ujistit, že není potřeba se ničeho bát.

Jedete do Indie poprvé?

Návštěva Indie může být pro mnohé kulturním šokem. Rishikesh je ideálním místem, pokud jedete do Indie poprvé. Pokud plánujete delší cestu po Indii, je vhodné začít právě tady a „ aklimatizovat“ se na indické podmínky. Ideálním obdobím pro návštěvu oblasti je konec září až prosinec. Ve zbylých měsících tuto oblast sužují vedra a monzunové deště.

Sošky bůžků a náboženské motivy jsou na každém kroku

Jak se dostat do Rishikeshe?

Svou cestu většina cestovatelů započíná v Dillí. Odtud jezdí do Rishikeshe mnoho autobusů a spousta cestovních kanceláří Vám tuto jízdu ráda zprostředkuje. Samozřejmě je taková cesta o mnoho dražší. Je možné si autobus zarezervovat na vlastní pěst přes internet a zaplatit online.

Pokud jste dobrodružnější povahy, rozhodně vyzkoušejte jízdu vlakem! Jízdenku si rezervujete přímo na hlavním vlakovém nádraží ve speciální kanceláři pro turisty. Na výběr je z mnoha tříd. Využít můžete nejvyšší třídu s klimatizací a občerstvením (mimochodem o mnoho komfortnější než naše ČD) nebo nižší třídu Sleeper s malými větráčky na stropech a sklápějícími postelemi. Vlaková doprava je v celé Indii velice levná. Malou komplikací může být pro někoho to, že vlak z Dillí nejede do Rishikeshe přímo a je nutný přestup na autobus v městě Haridwar.

Vlakové nádraží v Dillí
Haridwar – na autobusovém nádraží vládne absolutní chaos

Jaká je Rishikesh?

Když pomineme všude se povalující lejna krav, která jsou v celé Indii povážovány za svaté, je Rishikesh na indické poměry poměrně čistým místem. V ulicích potkáte mnoho turistů, dovádějících opic a bloumajících krav. Na zemi vysedávají místní babové, zarostlí dědoušci s dredy, oblečení v oranžových hábitech, kteří žebrají, předávají moudra (i když nerozumíte ani slovo, chápavě přikyvujte) či prodávají něja cetky. Z přilehlých chrámečků se linou písně manter a cinkot nástrojů, které nevybíravě ruší klaksony všudypřítomných skútrů bezohledně kličkujících úzkými uličkami. Vše je nasáklé vůní vonných tyčinek a koriandru.

Celé město dělí napůl řeka Ganga, která nedaleko pramení a proto je ještě čistá, což je nedocenitelné v horkých dnech, kdy je možné se v ní osvěžit. Kolem řeky se také odehrává veškeré dění. Konají se zde večerní ceremonie, schází se tu turisté, kteří tančí, hrají na hudební nástroje a zpívají. V celém městě vládne přátelská hippies atmosféra..

Ulice v Rishikeshi
V podvečer se turisté pravidelně schází na břehu řeky Gangy

Kde se ubytovat?

Ubytování je možné zajistit bez problémů přes rezervační systém www.booking.com. Rozhodně se ale nemusíte bát, že neseženete ubytování přímo na místě. To má své výhody – vyberete si lokalitu, která Vám nejlépe vyhovuje, blízko Vašeho kurzu či poblíž oblíbené kavárny.

Jednou z možností je ubytování v hostelu. Pronajmout si můžete soukromý pokoj nebo sdílet pokoj s dalšími hosty. Hostely pořádají nejrůznější animační programy, kurzy a výlety. Poznáte zde spoustu zajímavých lidí, se kterými si popovídáte a vyměníte zkušenosti. Dozvíte se, kde jsou nejlepší masáže, kam zajít na zajímavý kurz či lekce jógy.

Pokud toužíte po autentičtějším zážitku, ubytujte se v ašrámu. Ubytování je zde skromné. V ašrámech vládne klidná a příjemná atmosféra. Cena za ubytování je velmi nízká a v ceně je často zahrnuto nejen ubytování, ale i jídlo, meditace či lekce jógy.

Tip! : Ať už se rozhodnete pro jakékoliv ubytování, nezapomeňte při svém odchodu zavírat okna. Svou návštěvou vás totiž může poctít drzá opice, která nejen že sežere, na co přijde, ale vše také prošacuje (nás opice navštívila hned první den, pečlivě rozcupovala všechna praktická balení drogerie, šamponů a vlhčených kapesníčků a jako pozdrav nechala uprostřed pokoje slupku od banánu 🙁 ).

Uvnitř ašrámu na břehu řeky Gangy

Co stojí za to vyzkoušet a zažít?

Vyzkoušet můžete nespočet kurzů od malování mandal, tanec, vaření, vytváření lapačů snů, přes všechny možné masáže,meditace a samozřejmě jógu. Podnikněte výlet k okouzlujícím vodopádům, vykoupejte se na písečných plážích řeky Gangy s průzračnou a osvěžující vodou. Oblíbenou aktivitou je též rafting po řece Ganze.

V šedesátých letech navštívili Rishikesh Beatles. Za poměrně vysoké vstupné (na místní poměry) je možné navštívit ašrám, kde se věnovali členové Beatles józe. Tento ašrám už je dávno zchátralý, zarostlý a některé budovy zdobí tématický laděné graffiti. Určitě ale svou atmosféru má a po vyšplhání na některou ze střech si můžete vychutnat krásný výhled na okolí.

V Rishikeshi je mnoho krásných kaváren, které si určitě zamilujete. Nesmíte vynechat ochutnáku jogurtového koktejlu Lassi a ochutnat slaďoučké mango a další exotické ovoce z pouličních stánků!

V Rishikeshi si určitě každý najde to své. Potkáte zde spoustu nových přátel, zažijete nezapomenutelné zážitky. Této cesty rozhodně nebudete litovat a budete na ni dlouho vzpomínat. A kdo ví, třeba se sem brzy zase vrátíte.

V zchátralém „Betles“ ašrámu
Vodopády poblíž Rishikeshe
S krotkými a drzými opičkami se v ulicích potkáte běžně
Většina písečných pláží je úplně prázdná, stačí si jen vybrat

Pokud vás zajímají podrobnosti nebo máte další dotazy, ráda vám je zodpovím na emailu.

lucie@emandala.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *